Home ଅପରାଧ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବୀମା ଯୋଜନା ବୃଦ୍ଧି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବୀମା ଯୋଜନା ବୃଦ୍ଧି ।

252
0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  ( ଆମ ଭାରତ ) : ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୨୨ ଲକ୍ଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୀମା ଯୋଜନାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୧.୭୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପ୍ୟାକେଜର ଅଂଶ ଭାବରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଆସୁରାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନା ଜୁନ୍ ୩୦ ରେ ଶେଷ ହେବ।

 ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ସଫାଇ କର୍ମଚାରୀ, ୱାର୍ଡ-ବଏ, ନର୍ସ, ଆଶା କର୍ମୀ, ପାରାମେଡିକ୍, ଟେକ୍ନିସିଆନ୍, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୀମା ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ।

ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର, ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନା ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରହିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ।
ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଯେଉଁମାନେ ଏକ ଏଜେନ୍ସି ଜରିଆରେ ଉଭୟ ସାର୍ବଜନୀନ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅନୁଷ୍ଠାନ/ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ସିଧାସଳଖ ସଂପର୍କରେ ଆସୁଛନ୍ତି(ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଅନୁଷ୍ଠାନ/ସଂଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେବା ପ୍ରମାଣ ସହିତ) ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here